Prawa autorskie – skąd pobierać darmowe zdjęcia?

prawa autorskie

Jak powszechnie wiadomo, w internecie znajduje się mnóstwo zdjęć, które nie są w żaden sposób podpisane imieniem i nazwiskiem autora, ani tym bardziej nie są oznaczone tzw. znakiem copyright. Kopiowanie na własną stronę internetową cudzej własności jest niedozwoloną praktyką, za którą grożą określone, negatywne konsekwencje prawne. Skąd możemy pobierać darmowe zdjęcia, bez żadnych konsekwencji nie łamiąc praw autorskich?

Ochrona zdjęć, czyli czy zdjęcie potrzebuje podpisu lub noty prawnej?

Do dnia 24 maja 1994 roku, istniał przepis, który jasno mówił, że: „Utwór, wykonany sposobem fotograficznym lub do fotografii podobnym, jest przedmiotem prawa autorskiego, jeżeli na utworze uwidoczniono wyraźnie zastrzeżenie prawa autorskiego”. Sytuację tą zmieniło prawo z dnia 4 lutego 1994 roku, które mówi, iż od tej pory, każde zdjęcie, podpisane lub nie, objęte jest prawem autorskim. Autor takiego zdjęcia lub fotografii, zawsze ma do niego prawa, nawet w momencie odsprzedania praw innej organizacji lub osobie. Twórca ma również możliwość do podjęcia decyzji o umieszczaniu jego imienia i nazwiska, lub pseudonimu przy publicznej publikacji owej fotografii. Zdjęcia lub fotografie, sprzed tej daty, które nie były oznaczone prawami autorskimi, nie mogą z nich korzystać na dzień dzisiejszy.

Co grozi za wykorzystywanie cudzych zdjęć lub fotografii?

Używanie cudzych zdjęć, bez zgody ich autora, oznacza naruszenie praw autorskich, co w konsekwencji grozi sankcjami prawnymi. W takim wypadku, autor, lub osoba uprawniona, ma prawo do wystąpienia o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, wobec tej osoby, która naruszyła prawa autorskie. Zgodnie z prawem, każdy kto narusza prawa autorskie, lub wprowadza błędne informacje co do autorstwa, podlega grzywnie, lub karze pozbawienia wolności do lat 3.

Kiedy można używać cudzych zdjęć?

Wtedy i tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni co do legalności zdjęcia. Najlepszym i najprostszym sposobem, będzie korzystanie ze stron internetowych, które udostępniają darmowe zdjęcia. Możemy także wykupić je w jednym z dostępnych banków zdjęć. Poniżej przedstawiono krótką listę stron, z których pobierzesz darmowe fotografie na swoją stronę lub bloga:

https://www.pexels.com/
https://pixabay.com/
https://stocksnap.io/
https://unsplash.com/
https://gratisography.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *