Strony internetowe – szybkość ładowania oraz optymalizacja

szybkość ładowania stron internetowych

Szybkość ładowania strony wpływa nie tylko na zadowolenie użytkowników, ale także na pozycję witryny w wyszukiwarkach oraz koszt i skuteczność kampanii AdWords. Nie powinien więc dziwić fakt, że strona która ładuje się 10 sekund jest mało popularna wśród odbiorców. Nawet jeśli treści umieszczone na niej są unikatowe i rzeczywiście wartościowe dla klientów. Więcej informacji na temat szybkości ładowania się stron w kontekście jej funkcjonowania znajdziesz w naszym poprzednim artykule. Dzisiaj natomiast podejmiemy temat zmian, które mogą pozytywnie wpłynąć na szybkość ładowania witryny oraz przedstawimy narzędzia, które pozwalają monitorować sytuację.

Jak zwiększyć prędkość strony WWW?

Na szybkość ładowania się strony ma wpływ wiele czynników. Do najczęstszych problemów występujących na stronie zalicza się:

  • Brak optymalizacji zdjęć/grafik. Szczególnie ich zbyt duża waga wynikająca z nieprawidłowego formatu, wysokiej rozdzielczości oraz wielkości zdjęć. W sieci dostępnych jest wiele narzędzi umożliwiających kompresję zdjęć w bardzo prosty sposób. Więcej informacji jak prawidłowo optymalizować zdjęcia znajdziesz tutaj.
  • Zbyt wolny hosting.
  • Występowanie zbędnych obrazów i grafik, a także nieużywanych i niepotrzebnych widżetów i wtyczek, które obciążają stronę.
  • Zbyt duża liczba reklam. Najlepszym wyjściem jest usunięcie reklam, które nie przynoszą dochodu.
  • Duża liczba plików CSS, JavaScript oraz bardzo obszerny kod.
  • Zbyt duża liczba żądań HTTP.

Z częścią tych problemów poradzi sobie osoba, która nie posiada żadnej wiedzy programistycznej. Wystarczający w tym zakresie jest dostęp do panelu i podstawowa wiedza w zakresie jego obsługi. Część zmian wymaga jednak poświęcenia większej ilości czasu oraz umiejętności programistycznych, dlatego takie działania najlepiej zlecać firmom zajmującym się optymalizacją stron internetowych.  Jeśli potrzebujesz pomocy fachowców zapraszamy do kontaktu z nami.

Jak sprawdzić szybkość mojej strony?

Sprawdzenie szybkości strony jest możliwe dzięki dostępnym w sieci darmowym narzędziom. Są one ogólnodostępne, a korzystanie z nich jest banalnie proste. Dostarczają nam one szczegółowych informacji o szybkości ładowania się witryn, a także o błędach, które mogą spowalniać stronę. Co istotne dostępne są narzędzia, które sprawdzają szybkość witryny zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych, dzięki czemu mamy pełen obraz funkcjonowania naszej strony www. Warto także pamiętać, że wspomniane narzędzia badają wyłącznie czynniki niezależne od szybkości łącza internetowego.

Do najczęściej wykorzystywanych w praktyce narzędzi do badania szybkości ładowania stron zaliczamy:

  • Google Page Speed Insight – sprawdza szybkość wczytywania strony zarówno na komputerach i urządzeniach mobilnych. Raport dostępny jest od razu.
  • Test your mobile by Google – narzędzie analizuje wersje mobilne stron. Podstawowe informacje wyświetlane są od razu, natomiast szczegółowy raport przesyłany jest na maila maksymalnie do godziny czasu.
  • GTmetrix – jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi. Część funkcjonalności dostępnych jest za darmo, za pozostałe trzeba zapłacić. Do podstawowego testowania wystarczy wersja bezpłatna, która daje nam sporo ciekawych informacji. Co istotne GTmetrix analizuje stronę biorąc pod uwagę wytyczne wyszukiwarki Google oraz Yahoo.

W sieci dostępne są jeszcze inne, podobnie działające narzędzia, jednak te wyżej przedstawione z pewnością bardzo dobrze poradzą sobie z oceną danej strony internetowej. Taka analiza pozwala poznać słabe strony witryny, a następnie je wyeliminować, co bezpośrednio powinno przełożyć się na ilość wyświetleń przez użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *