Prawidłowa optymalizacja zdjęć – jak dodawać zdjęcia na stronę?

Prawidłowa optymalizacja zdjęć

 

Niedawno na naszym blogu ukazał się artykuł w którym wskazaliśmy listę miejsc w sieci skąd można pobierać darmowe zdjęcia. Załóżmy, że potrzebujesz umieścić zdjęcie na swojej stronie firmowej, znalazłeś już odpowiednie i co teraz? Kolejnym krokiem wbrew pozorom nie jest wrzucenie na stronę. Wcześniej dane zdjęcie należy jeszcze odpowiednio przygotować, co nazywa się optymalizacją zdjęć.

Optymalizacja dotyczy także zdjęć

Ukazało się wiele poradników na temat optymalizacji treści. Większość osób posiadających swoje strony, bądź blogi zna takie pojęcia jak TITLE, META DESCRIPTION, NAGŁÓWKI H1 i H2, czy SŁOWA KLUCZOWE. Optymalizacja treści oczywiście jest podstawą, ale optymalizacja zdjęć na stronie jest równie istotna i warto jej poświęcić trochę uwagi, tym bardziej że nie wymaga dużo czasu i nie jest trudna. O czym więc należy pamiętać?

Odpowiednia nazwa i rozszerzenie

Każde zdjęcie, infografika, logotyp itp. powinno mieć nadaną nazwę, która opisuje co znajduje się na danej grafice. Unikamy jak ognia nazw DSC9176.jpg albo zdjęcie1, ponieważ nic nie mówią zarówno nam, jak i robotom w wyszukiwarce. Jeśli zdjęcie przedstawia łóżko, nadajmy mu nazwę np. lozko.jpg, zachowując zasady nie używania polskich znaków oraz  zamiany spacji na myślniki –. Dzięki temu mamy szansę, że nasze zdjęcie pojawi się także w wynikach wyszukiwania w Google Grafika. Warto tutaj pamiętać o słowach kluczowych, ale nie upychać ich na siłę.

Jeśli chodzi o rozszerzenie to przyjmuje się, że zdjęcia najlepiej wrzucać w .jpg, natomiast wszelkie ikony i logotypy w .png.

Z nazwą wiąże się jeszcze tzw. Alt, czyli opis alternatywny grafiki. Podobnie jak w przypadku nazwy ma być to opis tego co znajduje się na grafice, ale z zachowaniem polskich znaków i spacji. Tutaj również warto używać słów kluczowych.

Właściwa waga i odpowiedni rozmiar pliku

Zdjęcia na stronie nie mogą być kiepskiej jakości, ale także nie warto umieszczać zbyt dużych plików, które nadmiernie spowolnią wczytywanie się witryny. Zrezygnujmy ze zdjęć o wielkości 1, czy 2 MB na rzecz grafik o wadze do 300 KB. Pojedyncze zdjęcia można łatwo kompresować przy użyciu https://compressor.io/, a w przypadku większej ilości zdjęć przyda się program Fast Stone. Oczywiście nie są to jedyne programy do kompresji zdjęć, ale te są proste w obsłudze i darmowe.

Jeśli chodzi o rozmiar zdjęć zależy on głównie od motywu ustawionego na stronie.  Warto sprawdzić jaki jest u nas i konsekwentnie trzymać się jednego rozmiaru. Z reguły sprawdzają się też lepiej zdjęcia poziome, niż pionowe, a to wynika z ułożenia monitorów urządzeń z których korzystamy.

Jeśli Twoim celem jest wysokie miejsce w wyszukiwarce optymalizacja zdjęć jest konieczna, ponieważ sama optymalizacja treści może okazać się niewystarczająca. Konsekwentne trzymanie się tych kilku zasad z pewnością ułatwi Ci dotarcie do większego grona odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *